Искаш ли да отгледаш ароматен босилек у дома? Вече ти разказахме как да засадиш чери домати, а днес ще се спрем на основната подправка на десетки ястия, сред които и така обичаната салата "Капрезе"...
Ползи от консумацията на босилек
Наричат босилека "царска билка", защото "basilеus" означава "цар" на гръцки език. Популярната средиземноморска подправка съдържа в себе си витамини B и C, фолиева киселина, желязо, калий, цинк и мед. Билкари твърдят, че босилекът успокоява стомаха и нервната система и е отличен диуретик, когато бъде приеман като чай. Има и имуностимулиращи свойства - подходящ е за прием при настинка или грип (след консултация с лекар!).
Етеричното масло от босилек се препоръчва за външно приложение при акне и при първа поява на бръчки.
Босилекът се употребява широко в кулинарията заради разкошния си вкус и аромат. Можеш да го срещнеш както в десетки видове салати, така и върху класическата пица "Маргарита". Малцина знаят, че босилекът е една от ключовите съставки на балсамовия оцет.
Сортове босилек
Босилекът се класифицира по различни характеристики - цвят, вкус, височина на листата, височина на храста и др.
- По цвят - най-често срещаните сортове са зелен и виолетов босилек. Зеленият босилек има по-мек вкус и аромат и е подходящ за добавяне в салати и десерти, докато виолетовият му "събрат" е по-остър и се препоръчва за ястия с месо и маринати.
- По аромат/вкус - популярни са следните сортове босилек - "карамел", "канела", "лимон" и "мента".
- По височината на стъблото се отличават ниски, средни и високи сортове босилек.
Къде, кога и как да засадя босилек?
Босилекът вирее както в саксия у дома, така и на открито. Ще се спрем засаждането на босилек в саксия, за което препоръчваме да се изберат семена от ниско растящ сорт босилек.
Един от любимите "трикове" на опитните градинари е преди засаждане, семената да бъдат накиснати 2 часа в разтвор на калиев перманганат. За самото засаждане избери по-голяма (да речем еднолитрова) саксия. Ако ползваш по-малка саксия, ще е нужно след поникване на първите листа да направиш пресаждане.
За да осигуриш добър дренаж на саксията, сложи на дъното ѝ до 3 см натрошени тухли. Що се отнася до самата почва, нужно е тя да бъде плодородна и с висока водопропускливост. Препоръчваме да се спреш на хумус, смесен с кокосови влакна в съотношение 1:2. Алтернатива е смес от 1 част хумус и 2 части торф.
Засади семената от босилек в така приготвената влажна (!) почва на дълбочина 1 см на разстояние 7-10 см eдно от друго. Покрий с фолио до поникване, защото за да поникнат семената, е необходимо да се осигури температура между 22 и 28°C за около седмица.
По-лесно е да засадиш босилек в сезоните, в които температурите са по-високи и дните, по-дълги, защото това растение обича светлината и топлината. Препоръчва се засяването да се направи през месеците март или април.
Как да се грижа за босилека, който отглеждам у дома?
Постави току-що поникналия босилек на топло и светло място и поливай по схема - сутрин веднъж на ден (в много горещите летни дни може да се полива и следобед) с вода със стайна температура. Препоръчително е почти всеки ден растенията да се пръскат с вода (особено през лятото!).
Ако отглеждаш босилек през есента и зимата, осигури му 3-4 часа изкуствена светлина, защото естествената няма да му бъде достатъчна. Същото важи и за дълги периоди с облачни и дъждовни дни.
Време е да пробваш да отгледаш боселик у дома! Започни с нашия комплект "Домашна градинка", който съдържа всичко необходимо за целта!